Kaj vemo o zgodovini ljudstva Zilje prihaja iz nekaj virov. Najstarejši viri podatkov prihajajo iz številnih urbarjev – računi davkov lokalnih lastnikov zemljišč (n.pr. grofjei). Dušan Kosovo delo “Urbarji ZA Belo krajino v Žumberk” (SAZU, Ljubljana, 1991) je prepis 10 teh registrov od 15. do 18. stoletja. Prve omembe Ziljah (vpisano Syll in Syllee) so v Urbarju gospostva Vinice na Kolpi, 1674 in Urbarju gospostva Krupe, 1690-1699. Ti urbarji omenijo številne osebe s priimki, ki še vedno obstajajo v Ziljah (Starešinič, Jaketič, Balkovec, Cvetaš, Čadonič), pa še tudi druge, ki ne več (Adlešič, Horvat, Muretič, Krbavec). Območju omenjeno Župa Zilje so tudi vključeni zaselki ki danes poznamo – Balkovci, Pavlini in Dejani – poseljena z ljudmi s priimki Balkovec, Pavličič in Dejan.
Krstne, poročne in smrtne matične knjige katoliške cerkve, shranjene v Arhivu nadškofije v Ljubljani, ponujajo najbolj celovite podatke o osebah iz Zilj od 17. stoletja dalje. Najstarejše matične knjige so vse ročno napisane v latinščini. Oblika evidence se je v sredini 18. stoletja spremenila – jezikovno je prešla v nemščino in organizacija podatkov prešla v tabelarno obliko. Vpisi so napisani v nemščini, vsaj do leta 1857, ko je slovenščina prišla v bolj pogosto uporabo.
Družinske knjige (Status Animarum), ketere so od leta 1870*** duhovniki v Preloki urejali, sedaj shranjeni v Župnijskem uradu v Adlešičih, ponujajo zelo dober povzetek statističnih podatkov o družinah v Ziljah, pa tudi nekaj zelo zanimivih pripovedovanj. Trije obseg obstaja, zbrani v 1870***, 1881 in 1925. Podatki so organizirani v obliki tabele z naslovi v latinščini s starejšimi vpisi v nemščini, novejši pa v v slovenskem jeziku.
Zemljiški kataster l. 1817-1861, ki ga je naročil avstrijski cesar Franz I. v Grundsteuerpatent-u leta 1817 nam daje edinstven pogled geografije Ziljah (in celotne Avstro-ogrske monarhije) v fantastični podrobnosti. Karte zarisujejo parcelne meje, lokacijo zgradb, položaj cest in uporabe zemljišč. Karte za Zilje so bile ustvarjene leta 1822, s popravki dodani leta 1868.
Nenazadnje so bili živi človeški viri dragoceni, z neverjetnim poznavanjem ljudi in dogodkov, ki so se zgodili v Ziljah dosti pred njihovim rojstvom. Zgodbe ki so se prenašale od staršev na otroke so prispevali informacije, ki jih ne bi našli v katerem koli drugem viru. Čeprav vemo, da ta informacija je lahko včasih nenatančna, je nas vseeno pokazala smer, kjer bi morali nadaljevati z iskanjem. Zahvaljujemo se vam, ki ste delili svoje zanimive zgodbe in znanja!